Reklam Alanı

Alışkanlık Oluşumu: 21 Gün KuralıYine ilginç bulduğum ve araştırana kadar benimde doğru olabileceğine inandığım 21 gün kuralı.
Başarılı olan insanların, başarıya ulaşırken, davranışları tutarlı bir şekilde yerine getirmeleri, yani alışkanlık haline getirmeleri gerekir. Yemek yemekten sorumluluklarımıza kadar her şey alışkanlıklarımızdan oluşur. Yaşamımızın bir parçası haline gelen alışkanlıklarımızın bazıları iyi bazıları da kötü olabilir. Michael Jordan, sezon boyunca hergün yüzlerce zıplama çalışması yapmıştır. Mahmut Orhan, 9 yıl boyunca müzik ile uğraşarak başarılı olmuştur.

Başarılı olan insanlar iyi alışkanlıklar edinmeyi öğrendiler ve bu alışkanlıkları devam ettirmek için disiplinli oldular ve günlük çalışmalarını sürdürdüler. Başarıyı kolaylaştıracak alışkanlıklar edinmek mantıklıdır, ancak neden bazılarının benimsenmesi çok zor?

Çoğu kişi bir işi üst üste 21 gün boyunca yaparak alışkanlık kazanabileceğine inanıyor. Alışkanlığı oluşumu için yirmi bir gün tekrar et ve kazan. Ne yazık ki, alışkanlık kazanmak bu kadar kolay değil. 21 günlük efsane, Dr. Maxwell Maltz'ın yaptığı çalışmaların yanlış yorumlanmasıyla başladı. Maltz, 21 gün tekrar ederek alışkanlık kazandığını bulmadı. İnsanlar bu fikrin o kadar çok gerçek olmasını istedi ki, bu nedenle popülerliği artmaya başladı.

Daha sonra Tom Bartow, alışkanlık oluşumu gerçekten nasıl işlediğini anlatmak için aşağıdaki modeli geliştirdi:

Alışkanlık kazanmanın 3 evresi:


1. Evre: THE HONEYMOON (Balayı)


Honeymoon evresine alışkanlığın ilk evresi diyebiliriz. Yeni bir değişiklik yapmaya karar verdiniz ve ilk kez spor salonundasınız, yeni maceraya atılıyorsunuz, değişim için ilk adımı atmanın getirdiği heyecan var. Başarıya ulaşmak istiyorsunuz.

2. Evre: fight-thru (Mücadele et)

Daha sonra Tom Bartow'un "fight-thru" adını verdiği evreye geliyoruz. Yani mücadele evresi. Honeymoon evresinden hemen sonra değişim önümüze engel koymaya başlıyor. Yağmur yağarken veya hava soğukken spor salonuna gitmek ya da uykuda kalmayı tercih etmeniz gereken anlar başlıyor. Alışkanlık oluşumunun son aşamasına geçmenin anahtarı, iki ya da üç mücadeleyi kazanmaktır. Yani yağmurda kıçını kaldırıp spor salonuna gitmen gerekiyor. Bunu başarmak için şu 3 adıma göz atalım;

        1. Kabullenmek:
  • Kabullenmek, mücadeleyi kazanmak için gereklidir. Savaşa girdikten sonra kendinize şunu söyleyin: "Ben mücadeleye girdim ve bunu geçmek için birkaç engele karşı kazanmam gerekiyor." Her zorluğa karşı kazanmak bir sonraki zorluk karşısında kazanmayı kolaylaştıracaktır. Tersine, bir mücadeleyi kaybetmeyi seçtiğinizde, zincirleme kaybedersiniz.
        2. Kendinize 2 soru sorun;
  • "Bunu yapsam nasıl hissedeceğim?" Ve "Bunu yapmazsam nasıl hissedeceğim?" Yaparsam kısmını olumlu, yapmazsam kısmına olumsuz bakmaya çalışın.
        3. Geleceğe odaklan;
  • Eğer yukarıdaki 2 teknik sizi harekete geçirmediyse, değişiklik yapmaya başlamazsanız, 5 yıl içinde hayatınızın nasıl olacağını çok ayrıntılı olarak düşünün. Kendinize karşı tamamen dürüst olun ve değişiklik yapılmazsa hayatın nasıl olacağını hissedin.
3. Evre: Second Nature (Yeni doğa)

Bu evde değişikliğe başladın ve yeni alışkanlık kazandın, şimdi bir sonraki alışkanlık için meydan okumaya hazırsın. Ama bu sırada kazandığın alışkanlığı sorgulamaya başlayabilirsin. Yada zorunda kalabilirsin.

        1. Caydırıcı canavar;
  • Dışarıdan bir kişi olumsuz sözleriyle senin "Bu işe yaramıyor ve yapabileceğim hiçbir şey yok" diye düşünmeni sağlıyor.
        2. Aksaklıklar;
  • Hayatınızda önemli değişiklikler olabilir (ör. Tatiller, bayramlar, taşınma,  hastalıklar, hafta sonları).


Her mücadeleyi kazanamayız. Ancak doğru adımlar atar ve kendimizden emin olursak başarıya bir o kadar kolay ulaşırız. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulup, iyi alışkanlıklar kazanabiliriz. Sadece inanın.

1 yorum:

  1. Okuyana kadar bende 21 gün kuralına inanıyordum. Teşekkürler.

    YanıtlaSil