Reklam Alanı

Arama motorları nasıl çalışır?

google


Google'ın aradığınız bir şeyin cevabını saniyeler içinde nasıl bulduğunu hiç düşündünüz mü? Bu sadece google'ın değil, bugün mevcut olan tüm arama motorlarında geçerli. Google bağlamında, bir arama motorunun nasıl çalışır bütün resmini sunmaya çalışacağım. Süreç 3 adıma bölünebilir.


1. Tarama ve Dizine ekleme (indexleme)

İnternet aleminde yaklaşık 130 trilyon kadar internet sayfası var ve büyümeye devam ediyor. Google, sayfalardan sayfaya tüm bağlantıları dizine eklemek için çoğu arama motorunda olduğu gibi, örümcek veya tarayıcı adı verilen otomatik botları kullanır.

Tarama;
  • Google, web sitenizi izleme amacıyla ziyaret ettiğinde. Bu işlem Google'ın Örümcek tarayıcısı tarafından yapılır.
Dizine ekleme (indexleme);
  • Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, sonuçlar Google'ın dizinine (ör. Web araması) konur.

2. Algoritmalar:

Yaklaşık 130 trilyon web sayfasından bir cevap bulmak samanlıkta iğne aramaya benzer. Açıkçası, ikinci etap birincisine göre nispeten daha kolaydır. Şimdi, akıllı bir kişiyseniz, iğne aramak için bir araç bulmaya çalışacaksınız. Google, ipuçlarını öngören bilgisayar programlarının algoritmalarını, kullanıcının ne aradığı tam cevabı bulmak için kullanır. Google, her Web sayfasına bir puanlama sistemi olarak nitelendiren PageRank adı verilen markalı bir algoritma kullanmaktadır. Algoritma, mucit Larry Page tarafından bulunmuştur. Algoritma, site ve sayfa kalitesi, tazelik, güvenlik, aldığı hit vb. Gibi sayfaları sıralamak için 200'den fazla faktörü kullanır.

3. Spam ile Mücadele: 

Google kullanıcılarını spam sayfalardan korumak için elinden gelenin en iyisini yapmaktadır. Spam içerikleri engellemek için çok iyi otomatik programlar vardır. Google, yinede bazı durumlarda elle müdahale ile spam ile mücadele eder. Spam içeriğe sahip web sitesi sahiplerine sitelerini düzeltebilmeleri için bunu bildirmeye çalışırlar.

2 yorum:

  1. arama motorların mantığını gerçekten çok güzel açıklamışsınız.

    YanıtlaSil
  2. turkcelde bir arama motoru yaptı ama yeterince adını duyuramadı sanırım pek ses getirmedi

    YanıtlaSil