Reklam Alanı

Dubstep Nedir?

dubstep nedir


Dubstep Nedir?


EDM'nin bir türü olan Dubstep, 1990'ların sonlarında İngiltere, Güney Londra tarafında ortaya çıkmıştır. Bu tür, içeriğinde 2-step garage, dub, techno, drum and bass, broken beat, jungle, ve reggae türleri ile doğrudan ilişkilidir. Dubstep'in İngiltere'de ki Jamaikan sound system (Jamikalı ses sistemi), partilerinde büyüdüğü düşünülüyor. Dubstep nedir diye düşünenler olabilir.

Dubstep, sabit bir ritme sahip değildir ve bu karmaşık ritim beynin ritim algılama sistemini oldukça zorlar. Genel olarak robotik dansı çağrıştıran sesler içermektedir. Belli bir kesim tarafından kafa dürten sesler olarak algılansada, büyük fanları mevcuttur.

Tarihine bakacak olursak, proto-dubstep'in duyulma zamanları 1999-2000 yıllarında oldu. Ozamanlar Oris Jay, El-B, Steve Gurley ve Zed Bias gibi isimler iş yapıyordu. Daha sonraları 2002 yılında "dubstep" olarak isimlendirilmeye başlandı.

Kode 9'un sunuculuk yaptığı Londra'nın doğusundaki korsan radyo olan Rinse FM, Hatcha, Youngsta, Zed Bias, Oris Jay, Slaughter Mob, Jay Da Flex, DJ Slimzee ve dubstep ile uğraşan diğer birçok dj, prodüktör ile görüşmeler yaptı.

2003 yılı boyunca DJ Hatcha, Rinse FM'de dubstep yayını yaptı. 2003 sonunda Digital Mystikz'in satın aldığı yeni gelişmiş bir palet dubstep'e büyük etki yaptı. Yeni sesler, ritimler, orkestral melodiler işin içine girdi.


2005 yılından sonra dubstep birçok dj, prodüktör ve radyolar tarafından benimsenmeye başlandı. Yeni forum sayfaları açıldı. Birçok albüm piyasaya çıkmaya başladı ve bunlar desteklendi. Skream yaptığı "Midnight Request Line" albümü ile ilgi çekti. Mary Anne Hobbs'un sunduğu BBC Radio 1'de "Dubstep Warz" isimli program yapıldı. Burada Mala, Skream, Kode 9 & The Spaceape, Vex’d, Hatcha & Crazy D, Loefah & Sgt Pokes ve Distance gibi birçok dj, prodüktör yer aldı. Filmlerde soundtrack olarak kullanılmaya başlandı.

2007 yılında Britney Spears gibi sanatçılar şarkılarında dubstep sesleri kullanmaya başladılar. Yine birçok radyo, dergi, televizyon reklam yapmaya devam etti. 2009 yılında  Rihanna, Snoop Dogg gibi snatçılar dubstep sesler için Chase & Status ile işbirliği yaptılar.


2010 yılında Amerikalı dubstep sanatçısı Skrillex (dubstep nedir denince akla ilk gelen isimlerden) başarılara imza atmaya başladı. Özellikle Kuzey Amerikada oldukça popüler hale geldi. 2011 yılında Skrillex yaptığı "Scary Monsters and Nice Sprites" isimli albüm patlama yaptı ve Amerika'nın Billboard EDM albümünde üçüncü sıraya oturdu. Daha sonra Nero'nun "Guilt" albümü UK Single Chart'da 8. sıraya kadar çıktı.

Dubstep hızla yükseldi ve yükselmeye devam ediyor.

Bilinen iyi dubstep sanatçılar;
Skrillex, Nero, Zeds Dead, Skream, Flux Pavilion, Doctor P, Dillon Francis, Noisia, Alex Clare, Lindsey Stirling, Knife Party, Steve Aoki

Hala dubstep nedir diyenlere 1-2 örnek parça;


Nero - Guilt

Skrillex - BangrangKnife Party - Bonfire

18 yorum:

 1. cok değişik bir akım duyuyordum ama ne oldugunu bilmiyordum ögrendiğim iyi oldu

  YanıtlaSil
 2. Benim pek sevdiğim bir müzik türü değil ama Skrillex - Bangrang'ı sağlam bir ses sisteminde dinlemiştim bass çok iyiydi.

  YanıtlaSil
 3. en sevdiğim türkerden biri Skrillex bu alanın öncülerinde bir şu anda

  YanıtlaSil
 4. bu yazıyı okuduktan sonra stilimi buldum harika gerçekten..

  YanıtlaSil
 5. bu türün adının dubstep olduğunu bilmiyordum. meğerse bildiğim bir müzikmiş.

  YanıtlaSil
 6. sayfanız sayesinde en azından bilmediğim bir şey daha öğrendim

  YanıtlaSil
 7. adını geçenlerde duydum ama nedir ne işe yarar bilmiyordum

  YanıtlaSil
 8. Dubstep en keyif alarak dinlediğim tür

  YanıtlaSil
 9. Detaylı bilgi için teşekkürler

  YanıtlaSil
 10. Bir ara bende dubstep ile baya ilgileniyordum ama gençlik işte vakit buluyorduk.

  YanıtlaSil
 11. İyi bir müzik tarzına benziyor.

  YanıtlaSil
 12. artık sayenizde Dubstep Nedir? bilmediğimi öğrendim ve arkdaşlarıma da anlatacağım

  YanıtlaSil
 13. Dubstep Nedir? yazınızın devamında keske amatör olarak hangi program ve ekipmanlar ile yapılabilir onlarıda paylaşsaydınız. İyice heves ettim cünkü

  YanıtlaSil
 14. elektronik müzik dedikleri bu dubstepm mi oluyor

  YanıtlaSil
 15. Dubstep'in anlamını bilmiyordum bu makale sayesinde ne demek olduğunu öğrendim teşekkürler.

  YanıtlaSil
 16. Dubstep teriminin ne kastettiğini bilmiyordum.Makale de detaylı bilgilere ulaştım sonunda olayı anladım.

  YanıtlaSil
 17. Tüm gücünü bas seslerden alan elektronik müziğin bir alt kolu. Soundcloud'dan dinliyorum.

  YanıtlaSil
 18. Dubstep Nedir bilmiyordum ama örnek videoları izleyin ce harika bişi olduğunu farkettim

  YanıtlaSil