Reklam Alanı

Egzersiz yapmak depresyon riskini azaltıyor


Yine internette dolaşırken ilginç ve güzel bilgiler bulmaya devam ediyorum. Bu sefer egzersiz ve depresyon arasında bağlantı olduğunu öğrendim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.

Az miktarda egzersiz yapmak bile depresyon oluşma riskini azaltabiliyor. Haftada sadece bir saat egzersiz, depresyonu önlemeye yardımcı oluyor, yeni araştırma bunu gösteriyor. Egzersiz yapmak depresyon riskini azaltıyor

Araştırmacılar, haftada sadece bir saatlik egzersiz yapmanın, depresyon gelişme şansını azalttığını belirtti.  Deneyde herhangi sağlık problemi olmayan 33,908 yetişkin seçildi. Bunlar haftada 1 saat egzersiz yaptılar ve 11 yıl boyunca izlendiler.

Araştırmanın baş yazarı Dr. Samuel Harvey şunları söyledi:

"Bir süredir egzersizin depresyon semptomlarının tedavisinde rol oynayacağını biliyorduk, ancak depresyonun gelecekteki seviyelerini azaltmak için fiziksel aktivitenin önleyici potansiyelini ilk kez ölçtük."

Harvey, bir saatlik egzersizin çok önemli olduğunu söyledi:

"Hafta da en az 1 saat fiziksel aktivite yapmaları durumunda gelecekteki depresyon vakalarının % 12'sinin önüne geçilebileceğini düşündürmektedir."

Biliyorum egzersiz yapmak çoğumuza zor geliyor. Evde oturmak, arkadaşlarınla kafe de vakit geçirmek varken, gidip spor salonunda ağırlık kaldırmak biraz zor geliyor. Ama kıçımızı kaldırıp, yapmamız lazım.

araştırma linki: kaynak

Hiç yorum yok