Reklam Alanı

Hazır Makarna Zararlı mı?


Hazır makarna zararlı mı? İsmi noodle olarak da geçen hazır makarnalar, dünyanın hemen hemen her yerinde marketlerde yerini almış ve tüketiliyor. Ucuz ve kolay hazırlanabilir olsalar da, sağlığa olumsuz etkileri olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor. Ben de uzun süredir yemek yapmaya üşendiğim zamanlar bu makarnalardan tüketiyordum. Gerçekten çok güzel baharatları var ama bu kadar lezzetli ve pratik olduğu için zararlı olduğuna dair düşüncelerim her zaman daha yüksekti ve araştırdım. Hazır makarna zararlı mı? derseniz cevap evet.

Hazır Makarna Neden Zararlıdır?

Bunun nedeni hazır makarna, az miktarda besin içerir ve Mono Sodyum Glutamat içerir. Mono Sodyum Glutamat, konulan yiyeceklerin tadı beyin tarafından lezzetli algılanmasını sağlıyor. Bu yüzden gıda şirketleri tadı kötü olan tüm yiyeceklere bolca Mono Sodyum Glutamat koyuyorlar. MSG, nörotoksindir. Bu yüzden sinir hücrelerine zarar verir. Göz sağlığında bozulma, obezite, büyüme hormonu baskılaması, diyabet, karaciğer ve böbrek hasarı gibi birçok kötü etkisi vardır.


Hazır makarnalar, genelde daha önceden pişirilmiş ve kurutulmuş eriştelerdir. Genellikle yenmeden önce sıcak suya koyulur. Farklı markalar arasında besin değişiklileri olsa da genel olarak hepsi aynıdır. Kalori, lif ve protein açısından düşük, ancak yağ, karbonhidrat ve sodyum açısından oldukça yüksektir.

Hazır makarnaların kalorileri düşüktür, bu da kalori alımını azaltabilir. Aynı zamanda lif ve protein açısından da düşüktür ve kilo vermeye yardımcı olmaz veya kendinizi tam tok hissetmeyebilirsiniz. Çabuk acıktırır.


Özet;

Hazır makarnalar, gerçekten zorunda kalmadığınız sürece yememeniz gereken bir yiyecektir. İçerdiği MSG nedeniyle birçok kötü sağlık problemine neden olabilir. Hazır makarna yerken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.


4 yorum:

 1. bence hazır olan birçok şeyin zararlı olduğu gibi hazır makarna da zararlı.

  YanıtlaSil
 2. kesinz ararlıdır. hazır olan ney zararlı değilki hic bisey olmasa uzun omurlu olsun diye bir seyler katıyorlar

  YanıtlaSil
 3. net bir fikrim olmasa da bence zararlıdır. hic bir sey olmasada koruyucu madde iceriyordur

  YanıtlaSil
 4. sadece hazır makarna değil hazır olan herşey zararlıdır uzak durmalıyız

  YanıtlaSil