Reklam Alanı

İçim fit süt zararlı mı?


Bugünkü yazım raflarda yerini almış olan içim fit süt hakkında. Yurt dışında marketlerde bizdeki meyve suyu kutuları gibi kutularda satılan protein içecekleri hep dikkatimi çekiyordu. Neden Türkiye pazarına daha girmedi diye düşünüyordum. Türkiye'de sonradan piyasaya sunulmaya başladı. Pınar, İçim gibi markalar şuanda bunun öncüsü halindeler. Peki içim fit süt zararlı mı?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki bu konuda uzman falan değilim ama mantıklı düzeyde yaptığım araştırmalar sonucu düşüncelerimi yazacağım. 

İçim fit süt, yüksek protein değeri ve düşük kalorisi ile gözüme çarptı. İçindekilere bir göz atalım;

İçim Fit Süt İçindekiler;

Yağsız inek sütü, süt proteini, vanilya, aroma verici (vanilya), stabilizör (karragenan, selüloz), tatlandırıcı (sukraloz)

Tatlandırcı (sukraloz): Tadı şekere en yakın olan tatlandırıcıdır. Bilinen büyük bir zararı yoktur. Yapılın araştırmalarda bazı deney farelerinde yüksek doz kullanmaları sonucu dna bozulmaları görülmüştür. 

Stabilizör (karragenan, selüloz): İçim fit süt içerisinde kullanılan kıvam arttırıcıdır. Karragenan, etilen klorohidrin oluşumu nedeniyle yüksek kanserojen,ülser ve zehirlenme riski taşıdığı biliniyor.

500ml içerisinde;

 • Karbonhidrat : 29 gram
 • Protein : 30 gram
 • Yağ: 1 gram
 • Kalsiyum : 750 miligram

Aroma verici hakkında ayrıntılı bir bilgiye ulaşamadım. İçim fit süt içerisinde kullanılan tatlandırıcı için sıkıntı görünmese de, kullanılan kıvam arttırıcı karragenan katkı maddesi için aynı şeyi söyleyemem. Karragenan, yaptığım araştırmalara göre sağlığımız için kötü sonuçlar doğurabilecek bir katkı maddesi.


İçim fit süt zararlı mı?

Sonuç olarak, yaptığım araştırmaya göre içerisindeki karragenan isim katkı maddesi sağlığımızı tehdit ediyor. Uzun bir süre protein almadan beslendiğiniz zamanlarda içilebilir ama sürekli bir rutin haline getirirseniz sağlığınızı riske atabilirsiniz. Bu yüzden içim fit sütü çok sık tüketmemeye özen göstermenizi tavsiye ediyorum.

Sizinde içim fit süt veya türevleri hakkında yorumlarınızı merak ediyorum.
6 yorum:

 1. sevmiyorum bu tarz yapay ürünleri hepsi katkı maddesi dolu zaten günlük sütler en güzeli bence fit süt neymiş

  YanıtlaSil
 2. Migros'ta gözüme takılmıştı bilmediğim için almamıştım bu yazınızdan sonra da almam kesinlikle.

  YanıtlaSil
 3. mümkün olduğunca sütü kaynağından almaya calısıyorum. en doğalı sonucta bu tür pastorize sütler ne akdar sağlıklı bilemiyorum

  YanıtlaSil
 4. hazır süt ve süt ürünlerinde ne olursa olsun uzak durmak lazım ancak kullanılşacaksa pastorıze günlük süt kullanılmalı bence

  YanıtlaSil
 5. bence kapalı kutuda satılan tüm sütler zararlı içine ne katıldığı belli olmuyor sağlıksız geliyor bana

  YanıtlaSil
 6. Ben aldım içdim bu akşam içim fit sütün vanilyalısını bide ne geldi basıma basimi kaldiramiom bidaha töbeler töbesi almam bile....

  YanıtlaSil