Reklam Alanı

İngilizce Öğrenmek İçin 6 İpuçu

İngilizce nasıl öğrenilir? 

Biraz klasik olacak ama ingilizce öğrenmek günümüzde gerçekten şart haline geldi. Ülkemizde bazıları, ingilizceyi önemli görmüyor. Bazıları ise okuldaki sistemle yetinip, kendi başına birşeyler katmadığı için yetersiz ingilizce öğreniyor. Üniversite çağına gelmiş ama ingilizce de sadece "What is your name?" demeyi bilenler var. Aslında kişi gerçekten dil öğrenme arzusuyla buna sıkıca tutunsa başarıya ulaşmanın çok da zor olmadığını görebilir.

Bu yazımda sizlere, ingilizce öğrenmek için 6 ipuçundan bahsetmek istiyorum. Yazıklarımı kendimde uyguladım ve faydasını gördüm.


1. Elinize geçen her ingilizce içeriği okuyun.

Kitaplar, gazeteler, web siteleri, e-postalar, sosyal medya artık ne bulduysanız: İngilizce ise okuyun. Niye? diye soruyorsanız, bilinçaltımız gördüğümüz her şeyi kaydeder. Biz ingilizce cümleleri, kelimeleri okudukça hafızamıza kazınır. Kelime nerede ve nasıl kullanılmış? Buna iyice hakim olmaya başlarsınız, bu nedenle sözcükleri zihninizde güçlendirir. Öte yandan, yeni sözcükleri ve ifadeleri öğrenirsiniz.


2. Öğrendiğiniz yeni kelimeleri not tutun.

Çoğumuz derslerde not tutmayı sevmiyoruz. Aslında not tutmak, derse kendimizi zaha iyi vermemizi, konsantre olmamızı sağlıyor. İngilizce öğrenirkende not tutmak herzaman işe yarar. Yanınızda bir not defteri bulundurun.

 İnternette dolaşıyorsunuz, ilginizi çeken bir konuda İngilizce makale okuyorsunuz ve bilmediğiniz bir kelime denk geldi. Hemen çeviri sitelerinden kelimenin anlamını öğrenip, not defterine bunu yazıyoruz. Eğer kalem falan uğraşamam ben diyorsanız: Bilgisayar üzerinde kullanabileceğiniz birçok not uygulaması mevcut. 


3. Birebir insanlarla konuşun.

Günümüzde, ağzımızı açmadan iletişim kurmada uzmanlaştık - teşekkürler Whatsapp! - ama iş yüzyüze konuşmaya geldiğinde iki kelimeyi bir araya getiremeyen insanlar haline geldik. Aynı şey dil içinde geçerli bir dili en iyi şekilde öğrenmek için yanlızca yazmak ve okumak işe yaramaz. İnsanların "İngilizce anlıyorum, ama konuşamıyorum." dediğini kaç kere duyduğunuzu düşünün. İngilizceyi en iyi şekilde öğrenmek için ingilizce seviyesi iyi olan insanlarla birebir konuşmalısınız. Bunun için bir kursa kaydolabilir yada internetin bize sunduğu imkanlardan faydalanabilirsiniz.


4. Youtube kanallarına abone olun (İngilizce) 

Mizah mı seviyorsunuz? Siyaset mi? Bilim mi? Yemek pişirme mi? Aklınıza gelebilecek her alanda ingilizce konuşan bir sürü youtuber var. Birkaç kişiye abone olun ve boş zamanlarınızda onları izleyip dediklerini anlamaya çalışın. Başlangıçta, aksana göre zorlanabilirsiniz ama bunu düzenli hale getirdiğinizde zamanla anlamaya başladığınızı göreceksiniz.


5. Yurt dışına çıkın 

İngilizce konuşulan bir ülkede yaşayarak öğrenmekten daha kolay yol varsa bende bilmek isterim! İngilizce'nin dünyada en yaygın olarak konuşulan dil olduğu bir sır değil ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ülkeye gidip ingilizce öğrenebilirsiniz. 

Yurt dışına çıkmak için Erasmus+ gibi projeleri takip edebilirsiniz.


6. Dizi - Film izleyin.

Belkide ingilizce öğrenmenin en zevkli yollarından biri, dizi - film izlemektir. Türkçe dublajı hayatınızdan çıkarın ve sadece altyazılı dizi ve filmleri izleyin. Bu sayede özellikle dizilerde - filmlerde kullanılan kalıp cümlelere daha iyi aşina olabilirsiniz. Eğer izleyecek dizi bulamıyorsanız, yayınlamış olduğum tavsiye dizi yazıma bakabilirsiniz.


İngilizce öğrenmek için ingilizceyi sevin.

Bu kural her dil için geçerlidir. Gerçekten öğrenmek istediğiniz dile zor bir ödev yada ders gibi bakmayın. Hobi olarak görmeye çalışın. 

Sizinde ingilizce öğrenmek için ipuçlarınız var ise,  aşağıda paylaşmaktan çekinmeyin.

17 yorum:

 1. Dizi ve filmlerin etkisi oluyor gerçekten özellikle dizilerin tabii iyi dinlemek lazım sadece alt yazıyı okumakla olmuyor.

  YanıtlaSil
 2. ispanyolca öğrenmek içinde bu adımları uygulayacağım dil öğrenmek için şart bu yöntemler

  YanıtlaSil
 3. Dil öğrenimi için çoğunu denedim faydalı olduğunu düşünüyorum yukarıda ki maddelerin..

  YanıtlaSil
 4. İngilizce ogrenmek gercekten zor bir is. Cok emek vermek gerek. Fisrsat olsada yabanci birileriyle konusup pratik yapsak

  YanıtlaSil
 5. ingilizce öğrenmek aslında çok kolay bence biraz sabır emek lazım

  YanıtlaSil
 6. Çok faydalı bir blog teşekkür ederim bahadır bey.

  YanıtlaSil
 7. İngilizce öğrenmek isteyenler için gerçekten güzel ipuçları vermişsiniz hepsi faydalı.

  YanıtlaSil
 8. İngilizce ogrenmek artik cagin en buyuk gereksknimlerindne birisi haljne geldi. Mutlaka ogrenmeli

  YanıtlaSil
 9. bende bu yaz yurt dısına gitmeyi dusunuyorum bakalım dil oğrenmek icin. var birazda daha cok gelistiricem

  YanıtlaSil
 10. İngilizce öğrenmek için olanağınız varsa yurtdışına gidin, yoksa da mümkün olduğunca kitap ve yabancı dizi izleyin. Anadili olan birinden öğrenmedikçe bu iş olmuyor

  YanıtlaSil
 11. Eskiden ingilizce seviyem gayet iyiydi. Ancak aradan zaman gecince unuttum simdi dusunerek cumle bile zor kuruyorj.

  YanıtlaSil
 12. İngizizce ogrenmek sanildigi kadsrkolay degil malesef. En iyi yolu imkan bulup yuet disina gitmek

  YanıtlaSil
 13. Bence ingilizceyi öğrenmek için önce yabancı dizi izlemek gerekir insan yavaşça bütün kelimelerin okunuşunu ve anlamını öğrenebilir.

  YanıtlaSil
 14. Birebir insanlarla konuşmak ciddi anlamda ingilizceyi geliştiriyor. Bunun için yurt dışına çıkmaya da gerek ücretli ve gerçekten kaliteli uygulamalar var.

  YanıtlaSil
 15. En iyi ingilizce ögrenme yolu pratik yapmaktır. Yurt dışına gidebiliyorasnız gidin mutlaka

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle diyorsunuz da parası olmayanlar ne yapacak?

   Sil
 16. Dizi film izlemek en eğlenceli yöntemlerden ama buna bağlı kalmamak lazım kesinlikle.

  YanıtlaSil