Reklam Alanı

Letonya - Riga / Erasmus yaptım.


Tam 1 yıl önce 27 Ağustos 2016 tarihinde Letonya/Riga'ya ayak basmış, ilk yurt dışı macerama başlamıştım. Bu konu hakkında Riga'da iken blog açmayı bile düşündüm ama oranın güzellikleri arasında aklımdan uçup gitti. Önce Letonya ve Riga hakkında ufak bilgiler vereyim. 


Letonya

Letonya, Baltık denizinin doğu kıyısında, Kuzey Avrupa'da bulunan, küçük ama çok eşsiz bir ülkedir. Letonya Baltık Devletleri'nden biridir. Letonya pek çok açıdan çok benzersizdir. Küçük bir alana yayılmış ve düşük nüfus, zengin kültür,çeşitli bakir doğa güzellikleri, temiz hava, gölleri ve vadileri, antik binalar, kiliseler, kaleler, oteller ve tatil köyleri, büyük alışveriş merkezleri içeren oldukça şirin biryerdir. Letonya diğer ülkeler ve şehirlerle karşılaştırıldığında sakin yaşam tarzı olarak tanımlanmaktadır. Mütevazi ve misafirperver sakinleri ve güven dolu ortamları vardır.

Letonya, coğrafi konumu nedeniyle birçok avantaj sağlıyor; çünkü Letonya ve Riga, Avrupa'nın her merkezine, çok kolay ve hızlı bir şekilde ulaşmayı mümkün kılıyor.

     1. Batı Avrupa ve Riga:

 •  Londra'dan uçakla 3 saat, Belçika'dan seçtiğiniz şehre hızlı, ucuz ve güvenli bir şekilde ulaşmayı sağlamak 1,5 saat sürer;
 •  Riga'dan her gün Avrupa'daki 70 farklı yere uçuş gerçekleşiyor;
 •  Havaalanı Riga'ya (sadece 15 km) ve Jūrmala'ya (sadece 20 km) oldukça yakın;
 •  Riga şehir merkezinden en yakın kaplıca kasabalarına (Jūrmala) ulaşmak yaklaşık 15-20 dakika sürer.


     2. Moskova - Riga:

 • Riga'dan St. Petersburg'a oranla Riga'dan Moskova'ya ulaşmak daha kısa sürüyor.
 • Her gün 3 sefer var;
 • İki tren gezisi ve iki otobüs gezisi Riga'dan Moskova'ya gidiyor.


     3. Petersburg - Riga:

 • Her akşam ulusal hava yolu şirketi AirBaltic ve düzenli otobüs seferleri ile Petersburg'a gitmek oldukça kolay.


Letonya, 4 Mayıs 2004 yılından beri avrupa birliğine üye ülkeler arasındadır. Bu nedenle Schengen bölgesinde sayılmaktadır. Letonya'dan diğer avrupa ülkelerine geçişte sorun yaşamazsınız. Türkiye'de il değiştirir gibi ülke değiştirebilirsiniz. Genel olarak Letonya hakkında bilgileri verdim. Şimdi gelelim başkent Riga'ya;


Riga

Riga, Baltık Devletleri'ndeki finans, ulaşım ve ticaretin merkezidir. Riga, Letonya'nın başkenti ve Baltık Ülkeleri'nin en büyük şehridir. Riga merkezi (Old Riga) günümüze kadar birçok tarihi ve kültürel kanıtları muhafaza etmiştir; Orta Çağ'da hala Orta Çağ kaplaması olan Old Riga'nın dar sokakları tarafından açığa çıkarılmıştır. 2014 yılında Riga, Avrupa Kültür Başkenti unvanını almıştır. Riga, zengin kültürel yaşamından gurur duymalı, çünkü her hafta farklı kültür etkinlikleri, konser, sergi ve festival kutlamaları yapılır.

Erasmus maceram nasıl başladı?

Üniversite'ye başladığım zaman erasmus hakkında bir şeyler duyuyordum ama ilgilenmiyordum. Üçüncü sınıfta iken sınıfımdan bir arkadaşım erasmus ile Polonya'ya gitti. Daha sonra bende erasmus ile ilgilenmeye, takip etmeye başladım. İngilizce seviyem çok iyi düzeyde değildi. Herkes de olduğu gibi, yazma ve dinlemede oldukça iyi iken, konuşma kısmında baya kötüydüm. Bu, beni tereddüte düşürüyordu. Bir şekilde sınava girdim ve yeterli puanı aldım. Mülakat kısmını da geçtim. Sıra ülke seçmeye geldiği zaman aklımda herhangi bir fikir yoktu.  Daha önce Riga'ya gitmiş bir arkadaşı tanıyordum. Onu aradım ve Riga hakkında bilgiler aldım. Ülke seçme günü geldi ve kazananlara, belli bir sıraya göre nereye gitmek istediklerini sormaya başladılar. O an kontenjanlara baktım ve Polonya için 10 kontenjan, Riga için 1 kontenjan olduğunu gördüm. Zaten İngilizce seviyeme çok güvenmediğim için Polonya'ya kalabalık gitmek daha iyi olur diye düşündüm. Ancak bana sıra gelene kadar tüm kontenjanlar doldu. Bana Fransa, Litvanya, Letonya, Romanya ve Yunanistan gibi seçenekler kaldı. Şansımı Letonya'dan yana kullandım. İyi ki kullanmışım.

Çok fazla ayrıntılara girmek istiyorum, nereden başlasam bilmediğim için, bu yazıyı bu şekil genel bilgi olarak bırakıyorum. Devamını yeni yazılarda yazacağım burayı da ana konu olarak kullanacağım. Devamı gelecek..

11 yorum:

 1. Erasmus kovalıyorsanız Riga ideal bir şehir. Hem çok pahalı değil, hem de ulaşım anlamında çok alternatif var.

  YanıtlaSil
 2. Riga'ya Erasmus'a giden genelde okumaktan çok Avrupa'yı dolaşır. Schengen olduğu için her yere gidiş serbest. Aktarmasız çok sayıda uçak var. Amaç okumak değilse iyi tercih :) Misal ben :)

  YanıtlaSil
 3. erasmus öğrenciler için bulunmaz bir velinimet her öğrncinin koşturması lazım

  YanıtlaSil
 4. riga hem ucuz hem güzel bir yer bence çok hoş öğrenim yapılabilir erasmus imkanı ile

  YanıtlaSil
 5. Riga gerçekten görülmesi gereken yerlerin başında geliyor

  YanıtlaSil
 6. Önümüzdeki bahar Litvanya'ya gideceğim. Sonrasında Riga'ya da geçmek mantıklı olabilir. Yaşamak için olmasa da 2-3 günlük tatil için iyi bir alternatif olacaktır.

  YanıtlaSil
 7. Eskiden Broceni Riga diye bir takım vardı. Efes Pilsen deplasmanına geldiklerinde bir taraftarı ile tanışmıştım. O vesileyle bir kez gittim Riga'ya çok güzel bir şehir.

  YanıtlaSil
 8. Letonya'nın kızları çok güzel derlerdi ama Riga'ya gittiğimde bir Türk kızı olmadıklarını gördüm :)

  YanıtlaSil
 9. Bende universite yillarimda cok ugrastim erasmus icin ama kabul edilmedim bir turlu

  YanıtlaSil
 10. Turizm sektöründe pek rağbet görmemiş bir ülke ama gidenlerin çok beğendiği gezilesi bir yer olduğunu söylüyorlar.

  YanıtlaSil
 11. ortalamam iyi olduğ halde yabancı dilim kötü olduğu için erasmus yapamamıştım içimde her zaman bir ukte olarak kaldı bu durum.

  YanıtlaSil