Reklam Alanı

Limonlu Suyun 7 Faydası


Limonlu suyun faydaları nelerdir? Limonlu su zayıflatır mı? Sabahları limonlu su içilir mi? gibi sorular bu günlerde popülerleşti. Büyük ihtimalle çevrenizden duymuşsunuzdur, bazıları kahve ya da çay yerine güne limon suyu ile başlıyor. Hiç şüphe yok ki limon lezzetlidir, peki limonu su ile karıştırıp içmek sizi daha sağlıklı yapabilir mi?

Limon Suyunun Sağlığa Faydaları

Limon suyunun sağlığa yararlarını destekleyen bir çok kanıt vardır.

Limon suyunun sağlık üzerindeki etkisi üzerine küçük bilimsel araştırmalar yapılmış, ancak bazı araştırmalar limon ve suyun faydaları ayrı ayrı incelemiştir.

1. Hidrasyonu destekler.

Vücudumuz gün içerisinde bir çok fonksiyonu yerine getirmesi gerekir. Bu fonksiyonları en iyi şekilde yerine getirmek için suya ihtiyaç duyar. Sistemin en iyi şekilde işlemesi için kişi, susamadan su içmeli, yani "hidrasyon" yapmalıdır. Su, hidrasyon için en iyi içecektir, ancak bazı insanlar suyu fazla tüketmezler. Suya limon eklemek lezzetini arttırır, bu da daha fazla içilmesine yardımcı olabilir.


2. İyi bir C vitamini kaynağıdır.

Limon, mandalina, portakal gibi turunçgil meyveler, hücreleri serbest radikallere karşı koruyan birincil antioksidan olan C vitamini bakımından oldukça zengin kaynaklardır.

C vitamini, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, felc ve inme riskinizi azaltabilir ve kan basıncınızı düşürebilir. İnme ile ilgili yayınlanan araştırmalar, düşük C vitamini seviyesine sahip kişiler ve özellikle yüksek tansiyonlu obez erkeklerde, inme riskinin daha yüksek olduğunu gösterdi. C vitamini, bazı insanlarda soğuk algınlığına yakalanmayı önlemeye veya süresini azaltmaya yardımcı olabilir, ancak bu konuda çalışmalar çelişkilidir.


3. Cildinizi daha sağlıklı yapar.

Limonda bulunan C vitamini cildin kırışmasını azaltabilir. American Society for Clinical Nutrition'da yayınlanan bir araştırma, fazla C vitamini tüketen insanların buruşuk ve kuru cilt riskinin daha az görüldüğü sonucuna vardı.

Su cildi nasıl daha iyi yapar tartışmalıdır, ancak kesin bir şey vardır. Cildiniz nem kaybederse kuru ve kırışmaya eğilimli olur. Cilde nemlendirici sürmek mi? ya da daha fazla su içmek mi? hangisinin daha iyi olduğuna karar verilememiştir, ancak UW Health (Wisconsin Üniversitesi Araştırma Hastahanesi), cildin nemli kalması ve toksinleri atması için günlük en az sekiz bardak su içmesini önerir.


4. Kilo kaybını destekler.

Çoğu kişinin merak ettiği can alıcı noktaya geldik. Limonlu su zayıflatır mı? Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition'da yayınlanan bir araştırmada, limonda bulunan polifenol antioksidanların, Yüksek yağ içerikli diyet yapan farelerde kilo alımını önemli ölçüde azalttığını gösterdi. Buna ek olarak, insülin direncini geliştirdiği tespit edildi.

İnsanlar üzerinde tam olarak kanıtlanmasada, limon suyunun kilo kaybını desteklediği, anekdot kanıt olarak güçlüdür. Bu olayda suyun etkisi mi daha fazla limonun mu tam olarak bilinmemektedir.


5. Sindirimi kolaylaştırır.

Bazı insanlar, günlük sinirime yardımcı olması için sabah uyandığında limon suyu ile güne başlarlar. Uyandığınızda sıcak su veya sıcak limon suyunun içilmesi sindirim sisteminizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Ayurvedik tıpta, ekşi limon tadı "agni" 'yi teşvik etmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Ayurveda'da güçlü bir agni yükselmesi yiyecekleri kolay sindirmenize ve toksinlerin oluşmasını önlemenize yardımcı olan sindirim sistemini destekliyor. (Ayurveda veya ayurvedik tıp, 5.000 yıldır Hindistan da uygulanan bir sağlık sistemidir.)

6. Nefesinizi tazeler.

Hiç kötü bir kokuyu yok etmek için elinize limon sürdünüz mü? Limonun kokuları nötralize ettiği düşünülüyor. Sarımsak, soğan veya balık gibi kötü ağız kokusuna sebep olan yiyeceklerin üzerine limon suyu içerseniz kokudan büyük ölçüde kurtulursunuz.

Kahvaltıdan sonra bir bardak limon suyu içip sabah nefesinizi ferah tutabilirsiniz. Limonun tükürüğü uyardığı düşünülür ve kötü kokuya sebep olan ağız kuruluğunuda önler.


7. Böbrek taşlarının engellenmesine yardımcı olur.

Limondaki sitrik asit, böbrek taşlarının önlenmesine yardımcı olabilir. UW Health, böbrek taşı oluşma riskinizi azaltmak için sitrik asit alımını artırmayı önerir. Limon suyu içmek daha fazla sitrik asit elde etmenize yardımcı olur, aynı zamanda taşları önlemek için ihtiyaç duyduğunuz suyu da sağlar.

1/2 fincan limon suyu içmek, reçeteli ilaçlarda bulabileceğiniz kadar sitrik asit sağlar.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limon suyunun sağlığa olan faydalarından yararlanmak için, sürekli olarak içmeniz gerekir ve bir kupaya bir kaç limon dilimi de eklerseniz daha güzel olur.

Limon suyu hazırlarken, şişede satılan yapay limon suyu yerine taze limon kullanın. Limon suyu yapmak için, yarım limon suyunu kaynatılmış, 250ml su ile karıştın. İçeriği mümkün olduğunca sağlıklı hale getirmek için arıtılmış su ve organik limon kullanın.

Limon suyunu daha lezzetli hale getirmek için;

 • Biraz tarçın
 • Biraz nane
 • Biraz zencefil
ekleyebilirsiniz.

Ayrıca portakal veya salatalık dilimleri gibi diğer taze narenciye dilimlerini de ekleyebilirsiniz.

Sıcak suyu hızlıca limon suyuna çevirmek için buz küpleri hazırlayabilirsiniz. Taze limon suyunu buz küpü kabına koyun ve dondurun. 2 küp limon buzunu 200ml sıcak suya atabilirsiniz.

Eğer sizde limon suyunu denediyseniz gözlemlediğiniz, sonuçları aşağıda paylaşmaktan çekinmeyin.

17 yorum:

 1. Vücudu toksinlerden arındırıcı etkisi tartisilmaz

  YanıtlaSil
 2. kilo kaybı için limonlu su diyorlar. tek başına faydası olmaz yalnız dikkat edin.

  YanıtlaSil
 3. Limonlu su yerine C vitamini almak için sade sadece limon kemirmişliğim vardır. tavsye ederim.

  YanıtlaSil
 4. limonlu suyun bu kadar faydası varsa hemen başlayayım. kilo da verdirmesi yanında büyük artısı

  YanıtlaSil
 5. ben hemen hemen her sabah limonlu çay içerim mesela

  YanıtlaSil
 6. limonlu detoks suyu gerçekten hem yağ yakar hem de çok ama çok faydalı bir kürdür

  YanıtlaSil
 7. ben daha cok limonla sade soda tercih ediyorum. ancak suyun icine atıncada biraz sodayı anımsattıgından güzel oluyor tat acısından

  YanıtlaSil
 8. ben limonu genel oalrak sodada iciyorum ancak suda pek denemedim. faydalı olsa gerek limon sonucta

  YanıtlaSil
 9. Gün içerisinde içtiğimiz her bardak suya bir iki damla limon eklemek çok sağlıklı.

  YanıtlaSil
 10. bende sabahları limonlu su icerdim. duymustum faydalı olduğunu ama net olarak bilmiyordum neye yaradığını

  YanıtlaSil
 11. suya limon katınca alkalı degeri yukselir bu da saglığınız için cok faydalıdır.

  YanıtlaSil
 12. limon suyunun faydalı oldğunu daha onceden duymustum ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum

  YanıtlaSil
 13. özellikle yağ yakıcı etkisi bulunan bir kür limon suyu kürü

  YanıtlaSil
 14. biraz da zencefil atılırsa göbek yağları için çok faydalı bir karışım olur bence

  YanıtlaSil
 15. sabahları muhakkak 2 bardak su içerim icinede biraz limon sıkarım

  YanıtlaSil
 16. limonlu su metobolizmayı iyi hızlandıran yağ yakıcı etkiye sahip bir kür

  YanıtlaSil
 17. ben her seyd elimon katmaya calısırım. cayda suda sodada her sey elimdne geldiğince katarım

  YanıtlaSil