Reklam Alanı

Mutlu Olmanın 11 Yolu


1. Düzenli uykunuzu alın

Yeterli uyku almanın, ruh halinizi olumlu yönde etkilediği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Günümüzde uykudan yoksun bir millet haline geldik ve nüfusun çoğunluğu gereken miktarda uykuyu maalesef almıyor yada alamıyor. Çok geçe kalmadan uyumaya çalışın. Uyumadan yarım saat önce elektronik alet (cep telefonları, televizyonlar, müzik çalarlar) kullanmayın.

2. Elalem ne der? diye düşünmeyin

Toplumdaki en yaygın sorunlardan biri, başkalarına gereksiz yorum yapmak ve onu fikrinden caydırmaktır. Bazen sözler eylemlerden daha güçlü olabilir. İnsanlar çoğu zaman gerekli olmayan şeyleri söyleyecektir, onları engellemek ve ne istiyorsak onu yapmaya devam etmek en iyisidir. Kendiniz olun ve yorumlara dayanarak başkalarına uymaya çalışmayın.

3. Geleceği merak etmeyin

Kaygı, mutluluğun en büyük engellerindendir. Geleceğiniz hakkında çok şey düşünmek, mevcut zihin halinizi bozabilir ve sizi mutluluğa kavuşturmaktan alıkoyabilir.

4. Denetim uygulayın

Sürekli aynı şeyleri yapmayın, eğlenceli şeyler bile olsa, zamanla aynı etkiyi vermemeye başlayacaktır. Bu, belirli “şey” den artık hoşnut olmamanıza, üzülmenize ya da sıkılmanıza neden olur. Bir şeyler planlayın, aynı şeyleri tekrarlamayın ve bir sonraki planınızı yapmak için hazırlanın!

5. Hoşlandığınız şeyleri yapın

Mutlu kalmanın en iyi ve en kolay yollarından biri, yapmak istediğiniz işleri yapmanızdır. Demek istediğim, yapmaktan hoşlananları kim yapmaktan hoşlanmıyor?! Yaptıklarınızı yaratıcı veya üretken bir şekilde yapmaya çalışın. Örneğin, sanatı seviyorsanız, o zaman farklı bir ortamda resim yapmayı deneyin ya da arkadaşınızla birlikte bir sanat sergisinde biraz zaman geçirin.

6. Temizlik yapın

Temizlik?? Eminim birçoğunuz içinden “temizlikten nefret ediyorum, yapacağım son şey budur” der. Ancak şaşırtıcı bir şekilde temizlik yaptıktan sonra kendiniz hakkında iyi hissedeceksiniz. Evinizi, odanızı veya arabanızı temizlemek için biraz zaman ayırın ve başarılı ve rahat olduğunuzu düşünün. Ayrıca, temiz bir ortamda bulunmak, serotonin düzeyini (insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir hormon ) artırmaya yardımcı olabilir.

7. Organize olun

Kendinizi toplarlayın! Yapmanız gereken şeyler için bir liste oluşturun. Kısa vadeli hedefler, uzun vadeli hedefler, günlük görevler ve yapılacaklar gibi çeşitli listeler yapın. Bu zihninizi temizleyip, başarmanız gereken şeylere odaklanmanıza ve hatırlatmanıza yardımcı olur. Şimdi, listelere sadık kalmak ve onları takip etmek gerektiğini kendinize aşılayın ve uygulamaya başlayın.

8. Hayır demeyi bilin

Öylece karşı karşıya kal. Yaşamımızın bir noktasında akran baskısı yaşadık, hepimizin çevresinde sigaraya teşvik eden arkadaşınız olmuştur. Hatta bazen fazla ileri gidip gurur meselesi haline getirip sizi kızdırmaya çalışırlar. Sadece hayır demeyi öğrenin! Yapmak istemediğini bildiğin şeyleri inkar et. Asla istemediğiniz bir şeyi yapmayın!

9. Müzik dinleyin

Müziğin dinlenmesinin beynin mutluluk üreten kısımlarını aktive ettiğini kanıtlayan birçok çalışmalar yapıldı. Sevdiğiniz müzikleri dinlemek, kalp atış hızlarını, kan basıncını ve kalp yükünü azaltabilir. Youtube açın ve sevdiğiniz türün yeni sanatçılarını arayın ve arkanıza yaslanın… dinleyin ve dinleyin!

10. Arkadaş edinin

Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla arkadaşlıklar edinin. Yanınızda olduğunda sizi mutlu eden arkadaşlar edinin. Bu insanlarla vakit geçirin ve argümanlardan / anlaşmazlıklardan kaçınmaya çalışın. Ayrıca bu insanlara aşırı güvenmeye başlamayın, sadece mutluluğu teşvik etmek için onları kullanın.

11. Mutluluğunuzu kendinizde bulun

Hayat boyunca pek çok şey yapacaksın ve sonuçta ölüm döşeğinde o anların hepsini düşünecek ve “bunu yaparken mutlu oldum” diye düşüneceksin. Hayatınızı üzüntü veya nefret dolu bir şekilde yaşamak hayat kaybıdır. Mutluluk için çabalayın, kendinizi iyi hissedin, başkalarına karşı iyi olun, mütevazi olun ve ne yaptığınızdan veya ne yaptığınızdan bağımsız olarak, bunu yaparken daima eğlenmeye çalışın.
Okuduğunuz için teşekkürler. Mutlu kalın :)

Hiç yorum yok