Reklam Alanı

Otel ve Motel Arasındaki Farklar


Turizm hakkında yazılar paylaşmaya Otel ve Motel arasındaki farklar ile başlamak istedim. Otel ve motel, her ikiside konaklama hizmeti sunma amacındadır. Motel temelde otelin sağladığı hizmetleri yol kenarında sağlayan, otelin daha küçük versiyonudur.


Motel nedir?

Moteller, uzun yolculuk yapanların konakladığı, daha çok yol üzerine kurulan oteldir. Motel kelimesi, ingilizcedeki "motor" ve "hotel" sözlüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuştur.

Örnek bir resim;

Otel Nedir?

İçerisinde club, bar, yüzme havuzu, aqua park, oda servisi, çamaşırhane, spor tesisleri gibi çok daha kapsamlı hizmetleri barındıran konaklama tesisleridir. İngilizcede "hotel" kelimesinden gelmiştir.

Örnek bir otel resmi;

Otel ve Motel Arasındaki Farklar: Tanım 

Otel kelimesi ilk olarak 1765'te kullanıldı ve 'şehir evi' anlamına gelen Fransızca bir kelimeden geldi. Konaklama, yeme-içme ve eğlence üzerine kuruldu. Motel kelimesi ilk olarak 1925 yılında kullanıldı ve otellerin sunduğu bazı imkanları sunan, ingilizcedeki "motor" ve "hotel" kelimelerinden türedildi.
Otel, motel ile karşılaştırıldığında, otel, motele göre daha uzun süre insanlara hizmet etmeyi amaçlar. Motelleri, şehirler yerine yollar ve otoyollarda bulabilirsiniz. Moteller yolculuk yapanların dinlemesi için kurulmuştur. İnsanlar motelde, genel olarak uzun süre kalmazlar, birkaç gün konaklayayıp yolculuğa devam ederler. Oteller, motellere göre daha şık olma eğilimindedirler. Oteller, üst düzey hizmetleri sunar ve standartlarını korumak için çok çalışırlar. Otel ve Motel Arasındaki Farklar: Tasarım 

Otel ve motel arasındaki farkı, fark etmenin en kolay yollarından biri, yerleşimi ve yapıyı görmenizdir. Otel, farklı katlarda dağıtılan yüzlerce odaya sahiptir. Bunlar merdiven, asansörler ve iç koridorlarla bağlantılıdır. Motel ise bir veya iki katlıdır, araç park yerine kolayca erişilebilir. Otel, bir kaçamak veya bazı temel lüks ihtiyacı olan kişiler içindir. Moteller temelde; sadece uyumak ve duş almak için imkan sağlarlar. Bu nedenle, tasarım çokta önemli etken değildir. Ancak, rekabet sayesinde, bu gerçek bir yerden diğerine değişkenlik gösterebiliyor. Oteller, diğer taraftan, şık olma eğilimindedirler. Bunlar, üst düzey hizmetleri sunar ve standartlarını korumak için çok çalışırlar.Otel ve Motel Arasındaki Farklar: Çalışanlar

Otel ve motel arasında personel bakımında oldukça fark var. Her iki enstitüde de farklı çalışanlar istihdam edilmektedir. Otelde, resepsiyonist, garsonlar, bellboylar, şefler,  valeler, asansör operatörü, kapı görevlileri ve yöneticiler bulunur. Motellerde genel olarak sadece resepsiyonistler ve güvenlik bulunur. 

Otel ve Motel Arasındaki Farklar: Hizmetler

Yapılan hizmetler, her ikisini de birbirinden ayıran önemli faktörlerden biridir. Otelde oda servisi, restoran, çamaşırhane, kapalı yüzme havuzu, spor salonu, kaplıcalar ve daha fazlasını içeren çeşitli hizmetler bulunmaktadır. Bir model sadece kahvaltı salonu, düşük ihtimalde yüzme havuzu bulundurur. Otel ve motel arasında büyük fark yaratan başka bir şey de türüdür. Birçok otel türü var. Bunlar arasında sualtı otelleri, spor otelleri, butik oteller ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Motel sadece uzun vadeli ve kısa vadeli konaklama olanaklarıyla sınırlıdır.

Motel, karayolu üzerinde seyahat edenlerin mola vermek için kullandıları yerdir. Otel ise işadamları, öğrenciler, gezginler ve başkalarınında konaklamasını hedefler.

11 yorum:

 1. otel daha güzel bir yerdir motele göre gerçekten bence daha hoş oluyor

  YanıtlaSil
 2. ben eskiden ikisini de aynı sanıyordum

  YanıtlaSil
 3. Otel ve motel i açıklayan çok güzel bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 4. ben ikisini de hemen hemen aynı sanıyordum ama sayenizde otel ve motel arasındaki farkları ögrendim. Rezervasyonlarımı buna göre yapacam.

  YanıtlaSil
 5. Motel cidden motordan mı geliyor yahu? ilk defa duydum bunu

  YanıtlaSil
 6. Kiminle gittiğime bağlı olarak otel motel tercihimi yapıyorum. Eğer özel biri değilse moteller benim tericihim oluyor

  YanıtlaSil
 7. bu zamana kadar hiç araştırma gereği duymamıştım.

  YanıtlaSil
 8. Pahaliysa otel ucuzsa motel diyorum ben tabi konforuda bunda etkili bir yer tutuyor

  YanıtlaSil
 9. Daha iniglizcede bu kelimelerle karşılaşıyordum sonunda ikisinin arasındaki farkları öğrendim.

  YanıtlaSil
 10. otel tabiiki de daha konforlu bu yüzden tercih edilir güzel bir yazı olmuş teşekkürler

  YanıtlaSil
 11. küçükken hep merak etmişimdir otel ile m0tel arasındaki farkı:)

  YanıtlaSil