Reklam Alanı

Patates: ömür boyu yenebilir.


Püre haline getirilmiş, haşlanmış veya kızartılmış olsun, insanlar genellikle patatesi her şekilde seviyorlar. Bu önemli bir besin unsurudur ve dünyadaki en büyük sebze ürünüdür. Patates, yılın her ayı hasat edilebildiği için yıl boyunca mevcuttur.

Patates, yer altı kökünün, yumrulu olarak adlandırılan ve bitkinin yeşil yapraklı kısmı için besleyici olmak üzere tasarlanmış şişmiş kısmıdır. Çiçek ve meyve vermeye izin verilirse, patates bitkisi, beyazımsı-pembemsi çiçekler açar ve domates benzeri yenmeyen zehirli bir meyveyi çıkarır.

Patates bildiğiniz gibi çok popüler bir besin kaynağıdır. Ne yazık ki, çoğu kişi yağlı patates kızartması veya patates cipsi şeklinde, patates yiyor ve hatta pişmiş patatesler genellikle tereyağı, ekşi krema, eritilmiş peynir ve pastırma parçaları gibi yağlarla dolduruluyor. Bu tür bir işlem, bir patatesin kalp krizine potansiyel bir katkıda bulunmasına neden olabilir. Ancak, zeytinyağı gibi sağlıklı bir yağ ile haşlanmış patates, kalp ve damar hastalıklarına ve kansere karşı önemli koruma sağlayan son derece sağlıklı, düşük kalorili, yüksek lifli bir gıdadır.

Patates, vitamin B6 ve iyi bir potasyum kaynağı, bakır, C vitamini, manganez, fosfor, niasin, diyet lifi ve pantotenik asit kaynağıdır.

Patatesler ayrıca antioksidan (yağların oksidasyonunu yavaşlatan madde) özelliği vardır. Bu önemli sağlığı teşvik eden bileşikler arasında karotenoidler, flavonoidler ve kafeik asit yanı sıra, serbest radikallere karşı aktivite sergileyen patatin gibi eşsiz yumru depolama proteinleri bulunur.

Patates kabuğunu da yemeliyiz

Çoğunluk, kabuğunu soyar ve patatesi o şekilde tüketmeyi tercih eder. Patatesin kabuğu, en az içeriği kadar faydalıdır. Özellikle içeriğinde zengin demir ve potasyum vardır. Lifin yarısı kabuğundadır. Kabuklu halde güzel bir şekilde yıkadıktan sonra haşlayarak yiyebilirsiniz. 

Ömür boyu yenebilecek sebze

Andrew Taylor, 2016 yılı boyunca sadece patates yedi. Hem beyaz patatesleri hem de tatlı patatesleri yedi ve bazen soya sosu, domates sosu, tuz ve otlarda karıştı. Ayrıca B12 takviyeleri aldı. Ancak genel olarak kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için patates yedi. Yıl boyunca dört kan testi yaptırdı ve hepside normal, sağlıklı görünüyordu. 


Her şeyden önce, sadece bir çeşit yiyecek yiyerek yaşamak iyi bir fikir değil. Hayatta kalabilmek için, 20 amino asite ihtiyacımız var; bunlardan dokuzu oldukça önemli, vücudumuzun üretemediği ve almamız gereken bir sürü mineral ve vitamin de var. Bunun yanında su da içmek şart. Ancak, yapılan araştırmalar gösteriyor ki, dünyada tek bir sebze yememiz gerekse bu patates olurdu.

UYARI: Buzdolabında saklamayın!

Yapılan başka bir araştırmada patatesin buzdolabında saklanmamasını savunuyor. Patates, buzdolabında durduğu zaman içerisindeki nişasta zamanla şekere dönüşüyor. Patates bizim için daha zararlı hale geliyor.

Hiç yorum yok