Reklam Alanı

Soğuk Duşun Faydaları
Soğuk Duşa Girin 

Daha sağlıklı yaşamak için yapabileceğiniz basit değişikliklerden biride soğuk duş almak. Son bir kaç haftadır duşta sıcak su ile duşumu alıp bitirişi soğuk su ile yapmaya özen gösteriyorum. O, seni mayıştıran sıcak, tatlı sudan birden soğuk suya geçmek adeta bir işkence gibi olsa da faydalarını öğrendikten sonra kararınızı değiştirebilirsiniz. Gelelim soğuk duşun faydalarına


Soğuk duşun sağlığa 6 faydası;

Düzenli olarak soğuk duş almak, geniş bir sağlık avantajı yelpazesi sunmaktadır. Bunu yaşam tarzı haline getirmek vücudunuzun stresle savaşma (fiziksel, zihinsel veya duygusal fark etmez) yeteneğini artıracaktır. Her geçen gün soğuk suyun ne kadar çok faydası olabileceğini öğrenmek oldukça şaşırtıcı. İşte size soğuk duşun faydaları:


1. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Seni bilmem, ama annem hep kardeşlerimle bana soğuk ve yağmurlu havalarda kalın giyinmemizi ve yağmurdan kaçınmamızı söylerdi. Bütün anneler gibi, çocuklarının hasta olmasını istemezdi.
Aslında, kendinizi soğuk suya kasıtlı olarak koymanın, bağışıklık sisteminizi artırabileceğini biliyor muydunuz? Ama gerçek bu. 1993 yılında İngiltere'de yürütülen bir araştırmada, soğuk duş alanların sıcak duş alanlara kıyasla insanlardaki (hastalıkla mücadele eden) akyuvarların sayısını artırdığı tespit edilmiştir.
Peki nasıl oluyor? Soğuk suyun altındayken, vücudun kendisini ısıtmak için savaş vermeye başlar. Metabolizmanız hızlanır ve bu süreç boyunca bağışıklık sistemi aktifleşir. İşte o zaman, daha vücut daha fazla akyuvar üretmeye başlar.

2. Depresyon ile mücadele eder

Soğuk duşlar sadece uyandırma çağrısı değildir. Depresyon hissiyatlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilır. Bununla ilgili bazı kanıtlar var.
Soğuk su vücuduna temas ettiği zaman bütün sinir hücrelerini uyarıyor. Bir kere soğuk suyun altına gir demek istediğimi anlarsın. Bu sinir hücreleri, beyine sıfırlama işlemi yapıyor. 

Virginia Commonwealth Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 2007 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar, soğuk duşların depresyon semptomlarını gidermekte olduklarını keşfetti. Araştırmacılar, eğer düzenli olarak soğuk duş alırsanız, reçeteli anti depresanlardan daha etkili olabilir dediler.
Çalışma aynı zamanda bunun hangi mekanizma tarafından yapıldığına da değindi. Soğuk duş almak, beynin "mavi noktasını" uyarabilir. Bu mavi nokta, noradrenalin (norepinefrin olarak da adlandırılır) denilen ve depresyonla savaşabilen bir kimyasalın başlıca kaynağıdır.

3. Kas ağrılarını engeller

Sporcular, yoğun oyunların fiziksel stresini azaltmak için buz banyoları alırlar. Bu sadece gelenek veya kulaktan duyma bilgi değildir. Soğuk suya maruz kalmanın kas ağrısını önleyebileceğinin bilimsel kanıtı var. 2009'da yapılan bir araştırma, soğuk banyoların egzersiz sonrası bir ila dört gün içinde ağrılı kasları hafifletmekte etkili olduğunu kanıtlamıştır.
Sizde deneyebilirsiniz. Yararları elde etmek için küveti buzla doldurmanız gerekmez. Soğuk duşlar, buz banyosu kadar etkili olmayabilirler, fakat kas ağrınızı önlemeye yardımcı olurlar.


4. Öz-Disiplini ve İrade Gücü Artar 

Soğuk duş aldığınızda vücudunuzu rahatsız edici (ancak idare edilebilir) bir stres seviyesine maruz bırakıyorsunuz. Soğuk su vücudunuza değer ve vücudunuz bununla başa çıkabilmek için uyum sağlar. Bunu tekrar tekrar yapmak sinir sisteminizi uyarmaya zorlar. O an duygusaldan çok mantıklı düşünmenizi sağlar. Güç antrenmanı gibi düşünün, spor salonlarında kaslarınızın öncekinden daha güçlü olması için kaslarınızı parçalarsınız. Yani soğuk duş almak, iradenizi ve disiplininizi artırmak için mükemmel bir yoldur. Sizi rahatsız eden şeyler, artık fazla rahatsız etmez. Rahatsız bir şeyler yapma alışkanlığı oluşturmak, rahatsız edici diğer durumlarla başa çıkma yeteneğinizi arttırır.


5. Enerjinizi Arttırın 

Soğuk duş aldıysanız, nefes almanın zor olabileceğini bilirsiniz. Bu yüzden derin nefes almaya başlarsınız. Bu derin nefes alma, oksijen alımını ve kalp atış hızınızı çarpıcı bir şekilde arttırarak size müthiş bir enerji kazandırır. Her duştan sonra birkaç saate kadar sürecek bir enerji artışı meydana gelir. Sabah uyandığınızda üzerinizdeki o uyuşukluğu atmak için birebirdir.

6. Daha Hızlı Yağ Kaybı 

Soğuk duşun yağ kaybını hızlandıracağını biliyor muydunuz? Bu doğru. Vücudunuzda iki çeşit yağ vardır: kahverengi yağ ve beyaz yağ. Beyaz yağ iyi olmayan. Hepimizin nefret ettiği göbek yağıdır. Öte yandan kahverengi yağ iyi olan, çünkü sıcak kalmanıza ve ısı üretmenize yardımcı olur. Soğuk bir duş aldığınızda, soğuk suyun vermiş olduğu şok, kahverengi yağları harekete geçirir. Bir çalışma, soğuk duşların boyun bölgesinde, göğüste ve omuzlarda bulunan kahverengi yağ miktarını normal miktarın 15 katına kadar arttırdığını tespit etti. Bu, gövde ve belinizde oluşan inatçı beyaz yağların yanmasına yardımcı olabilir.

8 yorum:

 1. yorgun kalktığım zamanlarda mutlaka bir soğuk dus alırım. kaslar sertlesip dirileştiriyor adamı

  YanıtlaSil
 2. soğuk bir dus almak bence güne zinde baslamak demektir. bos zamanım olduğunda ve sabahları kalktığımda yaptığım islerdendir

  YanıtlaSil
 3. Her sabah bana enerji veriyor adeta. KEndime gelmemi sağlıyor

  YanıtlaSil
 4. soguk duş insanı çakı gibi yapar tabi kışın pek tavsiye etmem:)

  YanıtlaSil
 5. sabahları zindelik için soğuk dus almak gerekli bencede. kasları topluyor gecenin butun uyusukluğunu atmamıza yardımcı oluyor

  YanıtlaSil
 6. kış ayları geldiği üzere artık soğuk duş almak kolay olmuyor. sabah işe ıslak saçla gitmek de ayrı sıkıntı. Kadın olmak çok zor ya :(

  YanıtlaSil
 7. Her türlü kendime gelmek için benim de tercihim soğuk duş.

  YanıtlaSil
 8. ben sabahları dus alacaksam soğuk sula alyorum. yaz kıs farketmez. ence cok yararlı zinde oluyosunuz

  YanıtlaSil