Reklam Alanı

That Sugar Film: Şekeri bıraktıran belgesel.

"Sağlıklı" gıdalar hakkında farklı düşünmeye hazır mısın?

Sabah kalktığımız andan itibaren, sağlık tavsiyeleri ve reklamlarıyla bombalanıyoruz. Televizyonlarımız, sosyal medyalarımız ve hatta dergilerimiz bize nasıl sağlıklı olabileceğimizi veya nasıl kilo verebileceğimizi söyler. Gıda şirketleri, olaya belirli bir yönden bakmamızı bekliyor. Sonuç olarak, hepimiz kalori sayıyoruz ve yağın zararlı olduğunu düşünüp az yağlı ürünleri tüketiyoruz. Bu yaptığımız doğru mu? Yoksa kendimizi daha fazla hasta yapabilir miyiz?

Bu yazımda izlediğim muhteşem bir belgeselden söz edeceğim. Damon Gameau'un hem oynadığı, hem yönettiği That Sugar Film. Damon Gameau, bir baba olmak üzereyken sorunlarımızın asıl kaynağını merak eder. Yağ yerine, şeker gerçek tehlike olabilir mi? Teorisini test etmek için çılgın bir deney başlatır ve acı gerçeği keşfeder. Avokado, fındık, et, meyve ve sebze gibi iyi yağlardan oluşan bir diyetten sonra gıda şirketlerinin "sağlıklı" olarak etiketlediği şeyleri yemeye başlar. Sabahları sizin için iyi olduğunu düşündüğünüz tahıl ve meyve suları, aynı zamanda smoothies (sıkma meyve suyu), az yağlı yoğurtlar da dahil olmak üzere kalabalık bir listeyi tüketmeye başlar. Üstelik kola, gazoz gibi içeceklerden hala uzak durur.

That Sugar Film, sadece bilgilendirici olmakla kalmıyor, aynı zamanda oldukça eğlenceli. Filmin çekiliş şeklini gerçekten çok beğendim. İzlemek oldukça keyifli ve anlaşılması kolaydı. Birçok bilimsel deney, mümkün olan en akıllıca şekilde izleyiciye sunuluyor. Konuyla ilgili bir Avustralya belgeseline sahip olması da gerçekten ilgi çekiciydi.

Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum. Şekere karşı bakışınızı değiştirebilecek yegane belgesellerden biri.

That Sugar Film Fragmanı;

1 yorum:

  1. Çağımızın en büyük problemi olan şeker bağımlılığı ile ilgili muhteşem bir film.

    YanıtlaSil