Reklam Alanı

Üniversite'de Turizm Okumak


turizm okumak

Üniversitede turizm okumak benim ilk kişisel eleştiri yazım olma özelliği taşıyan, aynı zamanda turizm hakkında da ilk yazımdır. Turizm bölümü kazandığınızda çevrenizden olumsuz bir tepki almanız kaçınılmaz olacaktır. Bunun nedeni ülkemizde doktorluk, mühendislik, mimarlık gibi bölümlerin revaçta olmasındandır. Halbuki turizm cenneti olan ülkemiz turizme yeterli ilgiyi gösterse turizm bölümlerinden çok daha iyi faydalanılabilirdi. Turizm okumak isteyenler için bölümleri inceleyelim.

Turizm bölümleri genel olarak turizm işletmeciliği, konaklama işletmeciliği, seyahat işletmeciliği, turizm rehberliği ve gastronomi olarak dallara ayrılır. Bunları kısaca özetlemek gerekirse;

Turizm İşletmeciliği: Biraz konaklama ve biraz da seyahat karışımı bir bölümdür.
Konaklama İşletmeciliği: Otel işletme üzerine derslerin işlendiği bölümdür.
Seyahat İşletmeciliği: Tur operatörleri ve acentaların işletmeciliği üzerine bölümdür.
Turizm Rehberliği: Gezilere rehber yetiştirmek için oluşturulmuş bölümdür.
Gastronomi: Mutfak ve yemek sanatları üzerine bölümdür.

Turizmi birkaç başlık altında incelemek istiyorum.

Turizm okumak keyifli


Derslerin fazla zor olmaması nedeniyle turizm okumak sizin için çok zor olmaz.. Bu nedenle dışarıda, arkadaşlarınızla daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Sosyal aktivitelere zaman ayırabilirsiniz. Bunun yanında genelde turizm bölümlerinde dil derslerine oldukça önem verilir. Çoğu üniversitede iki dil, hatta bazılarında üç dile kadar eğitim alabilirsiniz. Bunu avantaj haline getirip, özellikle ingilizceyi geliştirirseniz, sadece turizm değil bir çok alanda iş bulma şansınızı arttırmış olursunuz. Aynı zamanda turizm iletişim kabiliyetlerinizi geliştirmek için gerçekten etkili bir bölüm. Turizm bölgelerinde çalışarak sürekli insanlarla iletişim halinde olabilirsiniz.

Diplomanın önemi

Turizm okumanın belkide en kötü tarafı diplomanın neredeyse önemsiz olmasıdır. Mühendis yada doktor mezun olduğu zaman elindeki diploma aşırı önemlidir. Mühendisin işini mühendisten, doktorun işini doktordan başkası yapamaz. Maalesef turizm için bu kural geçerli değil. Turizmin işini diplomaya gerek duymadan herkes yapabilir. Hatta bir otele gittiğiniz zaman otel müdürü mühendis yada doktor çıkabilir. Ülkemizde bu yüzden otelcilik sektörüne yeterince önem verilmiyor. Otellerde veya başka turizm işletmelerinde çalışanlar bilir. Turizmden anlamayan biri başa geldiği zaman doğru bir şekilde yönetemediği için oteli büyütmek yerine batırabilir. Tabi ki istisnalar çok. Turizm için en azından bazı konumlara bu işin eğitimini almış kimselerin getirilmesi bence en doğrusu olacaktır. Hatta Tiyader adında bir örgüt bunun için çaba göstermektedir. Bu sayfadan tiyader hakkında bilgi alabilirsiniz. 


Üniversite sonrası

Turizm bölümü okuyanlar, genelde yaz ayları otellerde çalışırlar. Bu otellerin çoğu, personele gereken ilgili veremediği için kişi, turizmden soğur ve mezun olduktan sonra genelde turizm dışında farklı alanlara yönelir. Bankacılık, polislik ve özel sektör gibi alanlarda şanslarını denemeye başlarlar. Bunun nedeni ülkemizde çalışan haklarının yetersizliğidir. Tabi bu durumda da istisnalar var. Bazı oteller gerçekten personele iyi davranıyor ve sistematik ilerliyor. Kişiye yükselme fırsatı tanıyorlar ve işi sevdiriyorlar. 

Üniversite sonrasında sıkıntı çekmemek için üniversite okurken, kendinizi olabildiğince her konuda geliştirmeye özen göstermeniz gerekir. 


Sonuç;

Turizm okumak, güzel arkadaşlıklar kurabileceğiniz bir bölüm. Üniversitede kendinizi geliştirdikten sonra iş hayatında daha rahat ilerleyebilirsiniz. Ama mezun olduktan sonra garanti iş istiyorsanız. Turizm sizin için yanlış tercih olacaktır.  Umarım herkes istediği hedefe ulaşır.

Sizde turizm bölümü hakkında yorumlarınızı aşağıya bırakabilirsiniz.

12 yorum:

 1. Oldukça keyifli ve eğlenceli bölümlerin başında geliyor.

  YanıtlaSil
 2. üniversitede turizm bölümünü okumak oldukça eğlenceli tavsiye ederim

  YanıtlaSil
 3. Kardeşim Üniversite'de Turizm Bölümü Okudu ancak zor bitirdi 7 senede bitti okulu

  YanıtlaSil
 4. üniversite bölümleri arasında en iyi olanlardn biri bence turizm bölümü alanı çok geniş bir sektör ilerisi için

  YanıtlaSil
 5. Turizm bölümünü seçmeyi düşünen arkadaşlar için gerçekten faydalı bir yazı olmuş.

  YanıtlaSil
 6. turizm bolumu okumayı hep istemistim aslıdna ancak bir turlu nasip olmadı bu yıl tekrar deniycem

  YanıtlaSil
 7. Sosyal yönü açısından iyi bir tercih olabilir; fakat iş olarak dönemsel bir meslek. Eğer başarılı bir eğitim hayatı ve iş şansınız yoksa iş hayatında problem yaşayabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 8. bende üniversite icin turizm okumak istiyrum. ama kararsızım bakalım once bir sınava girelimde kazanalım sonrasını dusunecez

  YanıtlaSil
 9. Konaklama İşletmeciliği mezunu olarak şunu söyleyebilirim ki yazı güzel olmuş. Dediğiniz gibi çok güzel dostluklar edindik , mükemmel bir üniversite hayatı geçirdik. Ama mezun olduktan sonra işler çok değişti. Ben şanslı olanlardanım. Önce bir bankada kendime iş buldum. O arada yükseklisansımı da yaptım. Şimdi ise İstanbulda özel bir firmada fuarcılık üzerine çalışıyorum. Fakat birçok arkadaşım iyi işler bulamadılar ve turizm sektöründe de çalışmıyorlar. Umarım okuyan arkadaşlar kendilerini geliştirir ve iyi bir kariyer hedefi ile iyi konumlara gelebilirler.

  YanıtlaSil
 10. günümüzün değerli mesleği olan bu meslek turistler var oldulça devam edecektir. arkadaşlara öneririm.

  YanıtlaSil
 11. turizm okumak aslında en cok istediğim bolumlerin basında gelirdi. ama okuyamadımm ve icimde ukte olarak kaldı

  YanıtlaSil
 12. kardeşim yeni bitirdi turizm bölümünü şu an askerde bakalım dönüşte ne yapacak

  YanıtlaSil