Reklam Alanı

Uyku - beyni dengelemenin önemli yolu

uyku

Dün gece uyudun mu? yoksa bilgisayar başında sabahladın mı? yada iş nedeniyle geceleri mi çalışıyorsun? belkide şimdiye kadar yaşadığın en destansı gece partisine katılmıştın. Dün gece uyumamak için seni tutan ne olursa olsun, beynin için iyi değil. Yeterli uyku almazsak beynimiz zamanla zombileşiyor.

Uyku, hayatımızın en önemli parçalarından biridir, beyninizi dengeli bir durumda tutmak, mantık düzlemine oturtmak için gereken en önemli şey uykudur. Uykusuzluk, beynin işlevselliğini zamanla azaltır ve beyin ölümüne kadar gidebilir.

Astrositler, elektriksel darbelerin beyne iletilmesine veya hücreler olarak adlandırılan düzenleyicilerdir, bellek hücrelerini temizlemek için sinir sisteminin sorumluluğunu alırlar.


Uykusuzluk hastalığa sebep oluyor..

İtalya'nın Marche Politeknik Üniversitesi'nden bir araştırmacı ekibi "fareleri uykudan mahrum bırakınca, astrositleri hız aşırtmaya" başladı. Araştırmacılar, bazı fareleri alıp gece sekiz saat uyku ile sınıflandırdı; bazıları çok derin uyku halindeyken periyodik olarak kesintiye uğratıldı. Yine bazıları bütün gece boyunca uyanık kaldı ve bazıları bütün 5 gece boyunca uyanık kaldı. Farelerin uykusu ne kadar az olursa, astrositleri o kadar aktif hale geldi ve beyin fonksiyon bozuklukları ve hafıza kaybı nedeni bu deney ile açıkladı.

Uykusuzluk durumunda, dengesizlik başlar. Beyin dengesizliği dinlenerek düzeltemediği için kendini yemeye başlar ve baş ağrısı çekmeye başlarız. Bu durum Alzheimer hastalığı için önemli bir açıklama olabilir.

Uyku gün içerisinde yaşananları büyük belleğe toplar..

Uykunun hayati rollerinden biri, anıları sağlamlaştırmamıza ve birleştirmemize yardımcı olmaktır. Günümüzde yaptığımız, duyduğumuz ve gördüklerimiz ile beynimiz inanılmaz miktarda bilgi toplar. Bununla birlikte, bilgiler doğrudan kaydedilmek yerine, bu gerçekler ve deneyimlerin önce işlenmesi ve saklanması gerekir; ve bu adımların birçoğu biz uyurken olur. Gece boyunca, bilgi parçaları ve bitler geçici olan, kısa vadeli bellekten daha güçlü ve uzun süreli belleğe aktarılır; bu işlem "konsolidasyon" olarak adlandırılır. Araştırmacılar ayrıca, insanlar uyuduktan sonra bilgi tuttuğuna ve hafıza görevlerinde daha iyi performans gösterdiklerini gösteriyor. Vücudumuzun tamamı, yenilenmek ve tazelenmek, kasları büyütmek, dokuyu onarmak ve hormonları sentezlemek için uzun süre uykuya ihtiyaç duyuyor.

Hiç yorum yok