Reklam Alanı

Yeşil Çayın Sağlığa 10 Faydası


Yeşil çay, bilinen en sağlıklı içecektir. Şaşırtıcı anti-oksidan özelliği ve çok daha sağlıklı unsurları ile yeşil çay artık halk arasında popüler bir tercih haline gelmektedir. Bu faydalar sağlığın korunmasında yardımcı olur ve aynı zamanda birçok rahatsızlığı önler. Yeşil çayın bilimsel olarak kanıtlanmış bir çok faydası vardır. Gelin yeşil çayın faydalarına göz atalım;

1. Kanser riskini düşürür: 

Yeşil çayda yüksek seviyede antioksidan varlığı, Meme kanseri, prostat kanseri ve özofagus (Yemek borusu) kanseri riskini azaltır. Hücre hasarına neden olan oksidanları azaltır, bu nedenle kanserli hücrelerin gelişmesini engeller.

2. Kilo kaybı ve obeziteyi önleme: 

Yeşil çay içmek kilo kaybetmeye yardımcı olduğu çoğunluk tarafından bilinir ayrıca vücut yağ seviyelerini düşürür. Araştırmaya göre, yeşil çay, karın bölgesi yağlarını azaltmaya yardımcı olur.

3. Kalp rahatsızlıklarını önler: 

Yeşil çay, kan damarlarını aktif ve serbest hareket etmelerine yardımcı olur ve ayrıca kalpte tıkanmaya neden olan kalp krizine neden olan pıhtı oluşumunu engellerler.

4. Diş çürümesini önler: 

Araştırmaya göre, yeşil çay, diş plakasından sorumlu olan bakterilerin büyümesini engellediğini göstermiştir. Bu nedenle ağız hijyeni ve sağlığı konusunda yardımcı olur.

5. Beyin aktivitesini arttırır: 

Yeşil çayda beyine teşvik eden ve konsantre olmaya yardımcı olan kafein bulunur. Yeşil çaydaki kafein seviyeleri kahve kadar yüksek değildir ancak etkili ve zararsızdır.

6. Enfeksiyon riskini düşürür: 

Yeşil çay, bakterileri öldüren ve virüsleri engelleyen birkaç anti-bakteriyel özelliğe sahiptir. Dolayısıyla, vücudumuzun bağışıklığını arttırmada enfeksiyon ve aids riskini azaltmaya yardımcı olur.

7. Alzheimer ve Parkinson Hastalıkları riskini düşürür: 

Anti-anksiyete özellikleri zengin olan Yeşil çay, dopamini ve beyindeki alfa dalgalanmalarını artırır. Bu sırayla beynin iyi çalışmasına ve nöronların yozlaşmasını yavaşlatmasına yardımcı olur ve bu nedenle Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının riskini azaltır.

8. Kolesterol seviyelerini düşürür:

Yeşil çay, kolesterol seviyelerini düzenler ve aynı zamanda kandaki kötü kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. İyi kardiyovasküler sağlığın korunmasına yardımcı olur.

9. Cilt bakımı: 

Yeşil çay antienflamatuar özelliklere sahiptir ve yaşlanmanın etkisini azalttığı, kırışıklıkları azalttığı ve hasar görmüş derinin iyileşmesinde yardımcı olduğu bilinmektedir.


10. Depresyonun Tedavisine Yardımcı Olur: 

L-Theanine , yeşil çayda bulunan, depresyon ve kaygı çeken insanlara yardım ettiği bilinen bir amino asittir. 

Antioksidanlar ve besinler ile dolu olan yeşil çay, mevcut olan en sağlıklı içeceklerden biri olarak düşünülür. Düzenli egzersiz ile birlikte düzenli olarak yeşil çay tüketimi kilo verme ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Yeşil çayın faydaları için yeşil çayı, hayatınızın düzenli bir parçası haline getirerek sağlıklı bir yaşam tarzı oluşturun. 

Hiç yorum yok