Reklam Alanı

Yumurtayı neden buzdolabında saklamalıyız?


Çoğu kişi marketten aldığı yumurtaları buzdolabında saklar. Fakat köylerde kendi tavuklarını besleyen insanlar genelde yumurtaları buzdolabına koymaya gerek duymadan kümeslerden alır ve kullanır. Gerçekten yumurtaları buzdolabına saklamamıza gerek var mı?

Patatesi buzdolabında saklayınca içindeki nişastanın şekere dönüştüğünü Patates: ömür boyu yenebilir başlıklı makalemi yazarken öğrenmiştim. Bugün internette sekmeden sekmeye atlarken yumurta hakkındaki bu bilgi direk ilgimi çekti. Hemen bunu araştırıp öğrendiklerimi sizlere aktarmak istedim.

Yumurtayı neden buzdolabına saklamalıyız?

Kendi çiftliğinde, bahçende tavuk besliyorsan ve çevrenin, kümesin temizliğini, bakımını iyi yapıyorsan, yıkanmamış bir yumurtayı bir kaç gün dışarıda bırakmakta sakınca yoktur. Bunun nedeni yumurtayı çevreleyen ve yumurtayı hava ve bakteriden koruyan bir maddedir. Yumurtalar yıkandıktan sonra, bu yumurtayı çevreleyen madde ayrılır ve bakterilerin yumurta içine nüfuz etmesi daha kolay hale gelir. Bu nedenle yumurtayı taze tutmak için buzdolabında saklamamız gerekir.


4 yorum:

 1. hic dikkat etmezdim soğrusu. ben dısarda bekleyen yumurta dısarda saklanır diye biliyordum.

  YanıtlaSil
 2. bunu hiç bilmiyordum. bundan sonra daha dikkatli olacağım.

  YanıtlaSil
 3. bugüne kadar birşey olmadı dışarda saklamaktan. bence bundan sonra da bişi olmaz.

  YanıtlaSil
 4. ben hiç önemsemezdim artık evdeki yumurtaları dah auygun koşullarda saklama yapacağım

  YanıtlaSil