Reklam Alanı

Gençlerde Alkol Erişiminin RiskleriAlkol tüketiminin riskli ve sağlıksız olduğunu hepimiz biliyoruz. Genelde sağlık sorunları üzerinde durulan alkol tüketiminin bir diğer yüzü de psikolojik etkileridir. Add Health (Ulusal Sağlık Örgütü) bunun üzerinde bir çalışma yapmış ve ulaştığı bulgular hiç de iç açıcı değil. Amerika'da alkol tüketim yaşı 21, bu durum bizim ülkemiz de 18 yaşında yasaldır. Add Health alkol tüketim yaşının daha da yüksek olması ve gençlerde ki alkol tüketimi azaltmaya yönelik çalışmalar yapılması gerektiğini belirtmiştir.

Yakın zamanda yapılan bir analizden elde edilen sonuçlar, 21 yaşına geldiğinde ortaya çıkan alkol kullanımının, özellikle erkeklerde riskli davranışlar üzerinde nispeten büyük etkilere sahip olabileceğini ortaya koymaktadır. Bulgular Contemporary Economic Policy'de (Çağdaş Ekonomiler Politikası) yayınlanmıştır.

Add Health (Ulusal Sağlık Örgütü) 'nün (ergenlerin sağlıkla ilgili davranışlarının okul temelli bir çalışması ve genç erişkinlikteki sonuçları) ulusal araştırma verilerinin analizi, Minimum Yasal İçme Yaşı (MLDA) 'nın alkol tüketiminde keskin farklılıklar getirdiğine ve bir 21 yaşın her iki tarafındaki gençler için alkol kullanımı ile ilgili çeşitli riskli davranışları ortaya çıkardığı sonucuna varılmıştır. Erkekler için, sarhoş sürüş, riskli cinsel aktiviteler, şiddet ve arkadaşlarla olan kişiler arası problemlerin raporlarında belirgin artışlar vardır.

Daha fazla bilgi içim: Jason M. Fletcher, ESTIMATING CAUSAL EFFECTS OF ALCOHOL ACCESS AND USE ON A BROAD SET OF RISKY BEHAVIORS: REGRESSION DISCONTINUITY EVIDENCE, Contemporary Economic Policy (2018). DOI: 10.1111/coep.12405


Hiç yorum yok